YONCA GIDA SANAYİ A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Genel Müdürlüğü'nün de içinde yer aldığı Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Yonca Gıda Yağ işletmeleri Fabrikası, Manisa’nın Karaağaçlı beldesindeki Yonca Gıda Konserve işletmeleri ve Manisa Saruhanlı’da yer alan konserve işletmeleri olmak üzere Yonca Gıda’nın üretim faaliyetlerini sürdürdüğü 3 fabrikası bulunmaktadır.

YONCA YAĞ İŞLETMELERİYonca Gıda Sanayi A.Ş. Bitkisel Yağ İşletmeleri 1981 yılında Hasan Türek tarafından Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. İlk kurulduğunda günde 50 ton çekirdek kırma kapasitesine sahip olan bitkisel yağ üretim tesisi 2009 yılına geldiğinde günlük 700 ton yağlı tohum işleme ve 450 ton rafinasyon kapasitesine sahip bir gıda şirketi haline geldi.
1989 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde salça üretimine başlanıldı. 1994 yılında Konserve İşletmeleri, domates ürünlerinde giderek artan talebi karşılamak üzere Manisa Karaağaçlı’ daki yeni tesislerine taşındı.

2009 yılında üretime başlayan yeni fiziksel rafineri tesisi ile tüm bitkisel sıvı yağ ürünlerinin fiziksel olarak rafine eden Yonca Gıda, rafine işlemleri ile bitkisel sıvı yağların tüketime uygun özellikler kazanması için üretim aşamalarında oluşan yabancı maddelerden uzaklaştırıyor, bu işlem vakum altında yüksek sıcaklıkta yapıldığından rafine edilmiş yemeklik yağ daha fazla direnç kazandırılıp, yağın tüketiciler tarafından kullanımı sırasında ısıya karşı daha dayanıklı olmasını sağlanıyor.

Tüm işlemlerin el değmeden ve tamamen bilgisayar kontrollü gerçekleştirildiği rafineride son olarak dolum ve ambalajlama yapılarak, rafine edilmiş Yonca markalı yağlar tüketicilere sunulmaya hazır hale gelmektedir.

Önce sağlık anlayışını benimsemiş olan Yonca Gıda San. A.Ş. AR-GE laboratuarlarında insan sağlığına en uygun yağ değerlerini araştırmaktadır. Tüketicilerin talepleri doğrultusunda sağlığın ve lezzetin bir arada olduğu ürünleri bu araştırmalar sonucunda üretmektedir. Kurulduğu günden itibaren kaliteden ödün vermeden kendi standartlarını oluşturan Yonca Gıda San. A.Ş hammadde girişinden ürünün tüketici ile buluştuğu son aşamaya kadar ürünlerini titizlikle kalite kontrol aşamalarından geçirmektedir.

YONCA KONSERVE İŞLETMELERİYonca Gıda, Türek şirketler grubuna bağlı olup domates üretmek maksadıyla ilk olarak 1989 yılında, Manisa Organize Bölgesinde Tür Gıda adı altında faaliyete geçmiştir. 1994 yılında Manisa Karaağaçlı’da, yeni fabrikasına geçerek, adını Manisa Gıda Sanayi (MGS) olarak değiştirmiş; 2004 yılında ise Yonca Ege Yağ ile birleşerek Yonca Gıda Sanayi adını almıştır. Domates Ürünleri ve Sebze - Meyve Ürünleri olmak üzere 2 ana üretim tesisinde 2009 yılı itibariyle 20.500 m²’si kapalı, toplam 75.444 m² alan üzerindeki faaliyetini sürdürmektedir.

Kalite ve üretim standartları önceden belirlenmiş domates ürünleri, turşu ürünleri, sebze ve meyve ürünleri tamamen hijyenik ortamlarda cam ve teneke ambalajlara alınıp pastörize edilmektedir. Sebze işletmesinde salamura içerisinde sebze ürünleri, turşu çeşitleri ve gurme grubu ürün olarak da grill ürünler üretilmektedir. Sebze konserveleri ve turşu grubu ürünler için 42.000 ton/yıl, meyve konserveleri için 6.000 ton/yıl, grill ürünler için 648 ton/yıl, domates salçası için 9.000 ton/yıl, ketçap-mayonez grubu için 5.250 ton/yıl, domates sosları 5.500 için ton/yıl işleme kapasitesine sahiptir.

İç piyasada Yonca, Renk ve Gap markaları ile yurtdışında Rio Santo markasıyla faaliyet göstermektedir.

SARUHAN GIDA VE KONSERVECİLİK


68.000 m2 açık alan ve 32.000 m2 kapalı alan içerisinde kurulu bulunan 15–20 bin ton biber, 10–15 bin ton salatalık ve 5–6 bin ton fermente ürün kapasiteli Saruhan Konservecilik San. ve Tic. A.Ş.’ yi 2010 yılı Mart ayında bünyemize dahil oldu.

2010 yılında Yonca Gıda Sanayi A.Ş. bünyesine giren fabrika ile Türkiye’de ki en büyük turşu üretim kapasitesi Yonca Gıda’nın oldu.

YONCA GIDA 31. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI
 
Yonca Gıda'ya İki Ödül Birden
 
YONCA GIDA, 1. TÜRK MUTFAĞI ZİRVESİNDE
 
Profritöz İle Kızartmalar Daha Lezzetli
Yonca Gıda; sıvı yağ sektöründeki geniş ürün yelpazesinde yer alan ayçiçek, mısır, kanola, soya, fındık ve zeytinyağından sonra şimdi de mutfakların profesyonelleri için Profritöz markalı ürünü ile piyasada yer almaya başladı.
 
Yonca Gıda, Dünyanın En Büyük Gıda Fuarında
Yonca Gıda, Almanya’nın Köln kentinde 8 – 12 Ekim 2011 tarihleri arasında düzenlenen Dünya Gıda Fuarı’nda ayçiçek, mısır, kanola, zeytinyağı, konserve ürünler, ketçap, mayonez, salça, çeşitli domates ürünleri, değişik lezzetteki soslar ve turşu çeşitlerin
 
YONCA GIDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İHALESİNİ KAZANDI !
Yonca Gıda, 2007–2008 ve 2009 yıllarında düzenlenen ihaleleri de kazanarak Birleşmiş Milletler Dünya Gıda yardım programına katkıda bulunmuştu...
 
Yonca Makarna Sosları
Yonca Makarna Sosları ile makarnalarınız çok daha lezzetli olacak !
 
YONCA GIDA ISO 500’DE

İstanbul Sanayi Odası’nın, diğer odaların, kurum ve kuruluşların katkılarıyla hazırladığı, konusunda ülkemizin en kapsamlı araştırmalarından olan “İSO 500 - Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" geleneksel çalışması geçtiğimiz günlerde açıklandı.<

 
YONCA GIDA ISO 500’DE
İstanbul Sanayi Odası’nın, diğer odaların, kurum ve kuruluşların katkılarıyla hazırladığı...
 
YONCA GIDA, ZİRVEDEKİ AŞÇILARIN YANINDA
Türkiye Aşçılar Federasyonu ile Başkent Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği tarafından düzenlenen Chef 8’de Yonca Gıda da sponsor olarak yer aldı.
 
YONCA GIDA, MENGEN’E DAMGASINI VURDU
Yonca Gıda, Bolu-Mengen’de düzenlenen festivalde lezzet rüzgârı estirdi!
 
YONCA GIDA, YEREL ZİNCİRLER İLE BULUŞTU
Yonca Gıda, Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından düzenlenen ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ organizasyonunda standı ile göz doldurdu
 
YONCA GIDA 30. YILINI KUTLADI
Sektörde 30. yılını dolduran Manisa’nın köklü şirketi Yonca Gıda’nın, İzmir Swiss Otel’de gerçekleştirdiği yüksek katılımlı gecesine Ferhat Göçer sahnesi ile renk kattı.
 
Yonca Gıda, İzmir Enternasyonal Fuarına Damgasını Vurdu
 
ANADOLU KAPLANLARI 500
YONCA GIDA, Anadolu'nun istihdamını en çok artıran 5 şirket arasında…
 
YONCA GIDA’DAN FINDIK YAĞI
Yonca Gıda, Fındık Yağları ile noktalarda yerini almaya başladı.
 
AYŞE TÜTER, TÜKETİCİLER İLE BİRARAYA GELDİ
Ayşe Tüter, İstanbul’lu bayanlar ile buluştu.
 
YONCA GIDA, İZMİR ENTERNASYONAL FUARINDA
Yonca Gıda, Gençlik Konserlerine bu yılda ünlü yağdırıyor.
 
YONCA GIDA MENGEN’DE
Yonca Gıda, Bolu-Mengen’de düzenlenen festivalde lezzet rüzgârı estirdi!
 
Yonca Gıda, İzmir Enternasyonal Fuarında
 
YONCA ZEYTİNYAĞI, RAFLARDA YERİNİ ALDI
Yonca Gıda; doğanın altın sıvısını tüketicileri ile buluşturuyor, sofralara sağlık getiriyor.
 
YONCA GIDA, ARTIK TAFED ONAYLI
Türkiye Aşçılar Federasyonu, Yonca Gıda ürünlerini onaylıyor!
 
AYŞE TÜTER YONCA GIDA FABRİKASINDA
Ayşe Tüter Yonca Gıdayı tercih etti.
 
YONCA GIDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İHALESİ
İkinci parti Suriye için yolda…
 
YONCA GIDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İHALESİNİ KAZANDI !
İlk parti Filistin için yolda…
 
YONCA İLE ‘ARTIK HERŞEYİ PİŞİREBİLİRSİNİZ
Yonca Gıda’nın yeni tesisinin özelliği olan fiziksel rafinasyon ile dayanıklılık kazanan yağları...
 
YONCA GIDA’YA ALTIN AMBALAJ ÖDÜLÜ
Yonca Gıda Sanayi A.Ş. Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) bu yıl 22’ncisini düzenlediği...
 
YONCA GIDA’YA ALTIN AMBALAJ ÖDÜLÜ
Yonca Gıda Sanayi A.Ş. Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) bu yıl 22’ncisini düzenlediği...
 
 
Fiziksel Rafinasyon Nedir